O středisku

Středisko Modrá želva Ratboř začalo provozovat svoji činnost na počátku roku 1990 (datum založení 17.2.). Měli jsme čtyři „nabité“ mladší oddíly a jeden oldskautský. Symbol „Modré želvy“ jsme převzali z indiánky Poslední Mohykán od J. F. Coopera, kde je znakem náčelnického rodu Mohykánů a pro nás symbolem jejich ušlechtilosti.  První společnou akcí pak byl slavnostní táborový oheň na Opatovickém vrchu. Původně jsme využívali klubovny ve dvou místnostech v Chateau Kotěra (tehdy ZŠ Ratboř – zadní vchod) a dnes se scházíme jen o kousek dál v domě č. p. 82, který jsme získali a začali opravovat v roce 1997. Práce na této klubovně po etapách probíhají dodnes.
Během let jsme vystřídali několik tábořišť. Do roku 1995 to bylo Motýlí údolí u Petrovic II., potom Rapšach (u Suchdola n/L), jeden rok Stříbrná Skalice a Hryzely a od roku 2006 jezdíme do Ratají nad Sázavou. Tábory probíhají první tři týdny v červenci a jejich náplní je kromě pestré činnosti v oddíle i společná celotáborová hra. Od roku 1994 se pak ob dva roky střídáme ve vzájemných čtrnáctidenních návštěvách se skauty z Newarku (Anglie).
Největší problémy jsme měli zhruba v letech 1998 – 2004, kdy nás zasáhlo zrušení prvního a později i druhého stupně základní školy v Ratboři. Tehdy nám pomohl vznik externích oddílů – Křováci Rašovice a později Draci z Konárovic. Dnes máme pod svými křídly oddíl Kozoroh z Kozojed. V posledních letech opět zažíváme nárůst počtu mladších členů, a proto můžeme svoji budoucnost vidět poměrně růžově.