Skauting

Tento výchovný systém, jehož hlavním cílem je všestranný rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, je globálním fenoménem. Na světě žije totiž přibližně 40 milionů skautů z celkem 216 zemí. V naší republice je největší a nejznámější skautskou organizací Junák – svaz skautů a skautek ČR, která má nyní přes 46 tisíc členů a do níž patří i naše středisko. Skautské hnutí má více než stoletou tradici jak ve světě (od r. 1907) tak u nás (od r. 1911) a hodnoty, k nimž se snaží vést mladé lidi, se za tu spoustu let v podstatě nezměnily. Naopak samotný program postupně doznal velkých proměn, aby byl stále atraktivní a prakticky využitelný i v naší době.

Program je postaven na těchto vzájemně provázaných principech skautské výchovné metody:

• skautský slib a zákon jako vyjádření životního stylu a hodnotového systému
  • učení se prostřednictvím praktických her a činností
  • týmová práce v malých skupinkách (obvykle v tzv. družinách) rozvíjející spolupráci, vůdčí schopnosti a odpovědnost za druhé
  • program osobního růstu (např. stezka, vůdcovské vzdělávání)
  • symbolický rámec nabízející pro určitou věkovou skupinu výchovnou motivaci a inspiraci
  • pobyt v přírodě, její poznávání a ochrana
  • podpora mladých lidí dospělými a vzájemná spolupráce
  • služba společnosti

Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit akce, kde je tolik mladých lidí odhodlaných posouvat svět tím správným směrem. Oceňuji, že program nenabízí jen zábavu, ale i možnost rozšířit si obzory díky nejrozmanitějším aktivitám.

Robert Fulghum, americký spisovatel

Více na: http://www.skaut.cz/skauting/o-skautingu