Vzdělávání vedoucích

Junák má propracovaný systém postupného vzdělávání mládeže a dospělých, kteří se podílejí na vedení oddílů, středisek a vyšších organizačních jednotek. Danou kvalifikaci vedoucí obvykle získávají absolvováním odpovídajícího kurzu a složením zkoušky. Kurzy probíhají formou víkendových výprav, příp. i vícedenních letních či zimních táborů, kde se účastníkům věnuje tým odborných instruktorů. Ačkoli vzdělávací systém Junáka je mnohem širší, na vedení oddílů se podílejí lidé především s těmito kvalifikacemi:

Čekatelská zkouška (15+)

• základy skautské výchovné metody a metodika běžných činností družiny a oddílu, základy první pomoci, psychologie a pedagogiky, právní minimum
  • opravňuje ke spoluúčasti na vedení oddílu nebo k vedení krátkodobé akce se souhlasem a podle pokynů vůdce

Vůdcovská zkouška (18+)

• schopnost samostatně a úspěšně vést a vychovávat děti a mládež podle skautských zásad, znalost cílů a základů skautingu, skautské výchovné metody a schopnost s nimi pracovat, osobnostní předpoklady, znalosti a dovednosti pedagogické a psychologické, organizační a právní, schopnost reprezentovat skautské hnutí na veřejnosti, vědomí vlastní odpovědnosti
  • opravňuje k samostatnému vedení oddílu nebo tábora a je kvalifikačním předpokladem pro výkon některých dalších funkcí v Junáku
  • podmínkou je získání zdravotnické kvalifikace „Zdravotník zotavovacích akcí“, ať už na skautském zdravotnickém kurzu, nebo na kurzu jiné organizace (ČČK)

V našem středisku máme dobré zkušenosti hlavně s těmito konkrétními kurzy: vůdcovské lesní kurzy Ursus, Oikos, kolínské okresní čekatelské kurzy.